Arabada Lastiğin Önemi

Arabada Lastiğin Önemi

Araçlardaki lastik en önemli parçalardan bir tanesidir. Otomobillerin doğrudan yolla temasını sağlayan parça olduğundan dolayı onların güvenliği aynı zamanda sizin güvenliğiniz anlamına gelmektedir. Kullanmaya başladığınızın araçların tamamında dikkat etmeniz gereken ilk konu lastikler olmaktadır. Aralarındaki havanın farklı olması bile kullanımlarınız konusunda sizlere çeşitli zorluklar çıkarabilir. Bu gibi durumlar kaza yapma ihtimalinizi de yükselttiğinden dolay son derece dikkatli olmanız gerekmektedir. Beklentilerinizin çok üzerinde öneme sahip olan lastik konusuna her zaman dikkat etmelisiniz. Özelliklede mevsim geçişlerinde uyumluğunu kontrol etmelisiniz. Lastiklerin üzerindeki boşlukların belli bir mesafede olması gerekmektedir. Yolda iyi bir tutuş olmasını istiyorsanız belli aralıklarda lastikleriniz değiştirmek sizlere fayda sağlayacaktır.

Araba Lastiği Söküm Ve Takım İşlemleri

Birçok nedenden dolayı lastikleriniz değiştirmeniz gerekebilir. Bunlardan en sık görüleni mevsim arasında geçişlerden kaynaklanmaktadır. Yazın yollar daha temiz olduğu için sizleri uygun olan tip ile kışları yolların durumundan dolayı uygun olan lastik tipi çok farklıdır. Yolda tutuş özelliğini doğrudan lastikler sağladığı için kriterlere tam anlamı ile uygun olması gerekmektedir. Lastik yapısı özellikle kışın kaygan zeminlerde güvende kalabilmeniz için çok önemlidir. Hatta karlı havalarda lastiğin direncini artırma için zincir takılması dahi bazı durumlarda gerekli olmaktadır. Değişim yapma zamanı geldiğinde eşitli yöntemler kullanabilirsiniz. Kriko başlıca ihtiyacınız olan aparattır. Lastik değişimleri için servise gidebileceğiniz gibi bunu kolaylıkla kendinizde yapabilirsiniz.

Kendinizde Lastik Değiştirebilirsiniz

Yoldaki bozukluklardan dolayı bile lastiğiniz zarar görebilir. Bu gibi durumlarda kendiniz kolaylıkla bu işlemi halledebilirsiniz. Sadece kriko yardımıyla aracını yukarı kaldırabilir ve ardından yedek lastiğiniz takabilirsiniz. Belli bir süre kullandıktan sonra bile yıpranan tekerlerin değiş gereği doğduğunda aynı işlemi sizlerde yapabilirsiniz. Böylelikle her zaman servise götürmek zorunda kalmamış olursunuz. Ayrıca yolda rastlayacağınız ani durumlar karşısında lastiğinizi zarar görebilir ve hemen değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Bu tip durumlarda çekici gibi maliyetler altına girmeden kendiniz aynı işlemi görebilirsiniz. Böylelikle ciddi bir mali külfetten de kurtulmuş olacaksınız. Her zaman bir yedek lastiği bagaj kısmında taşıyor olmanız yine sizlerin avantajına olan bir durum olacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir