Otomobilde Debriyaj Ve Vites Sistemi

Otomobilde Debriyaj Ve Vites Sistemi

Bütün araçların olmazsa olmazlarından bir tanesi de gaz ve fren dışında debriyaj olmaktadır. Aracın harekete geçirilmesinden tutunda durdurulmasına kadar büyük önem gerektiren bu sistemin detaylı incelemesi ile karşınızdayız. Yazımızı okuduktan sonra çok büyük bilgilerin sahibi olacaksınız. Edineceğiniz bilgilerin ardından aracınızı çok daha iyi tanımaya başlayacaksınız. Vitesleriniz arasında geçiş sırasında bile olmazsa olmaz bir parça olmaktadır. Dişliler arasında boşluğu sağlayarak geçmek istediğiniz vitese ortam hazırlayan bu araç otomobilde çok önemlidir. Kullanırken nazik davranmanız iç aksamında sorunların meydana gelmemesi konusunda önemli olmaktadır. Arabanızı hareket ettiremeden önce kavra noktasına çok dikkat etmeniz gerekiyor. Kavrama noktasını kaçırdığınızda serbest bırakmaya devam ederseniz arabanız stop edecektir. Yeni kullanmaya başlayanların sıkça karşılaştığın bir durum olmaktadır.

Otomobillerin Olmazsa Olmazı Debriyaj

Sahip olduğunuz arabayı hareket ettiremeden önce yapacağınız ilk işlem debriyajı kavrama noktasına getirmek olacaktır. Hatta aracı çalıştırırken bile kullandığınız bu bölüm son derece önemli olmaktadır. Gerekli işlemleri gerçekleştirmeye başlamadan önce kavrama noktasının verede olduğunu iyi anlamanız gerekmektedir. Arabadan arabaya değişen bu noktayı ilk olarak çözmeniz gerekmektedir. Bütün dur kalkışlarda kullanacağınız için büyük öneme sahip olmaktadır. Direksiyon sınavlarında kursiyerlerin sınavdan kalmasından önemli faktörlerden olmaktadır. Aynı zamanda kullanmayı iyi bilenlerin bile zaman zaman yaptığı hatalardan olmaktadır. Sizler bu gibi sorunlar ile hiçbir zaman karşılaşmak istemiyorsanız yazımızda bahsettiğimiz özelliklere dikkat ediyor olmanız gerekmektedir.

Vites Ne İşe Yarar?

Araba kullanırken hızınıza göre şekillendireceğiniz bazı özellikler bulunmaktadır. İleri veya geri gitmeniz durumunda bile vites numaraları değişmektedir. Birden başlayarak sırasıyla artan sayılardan bir tanesi ile yola devam etmeniz gerekmektedir. Buna karar vermeniz için yapmanız gerekenlerde son derece basit oluyor. Kolaylıkla takip edebileceğiniz sistemler sayesinde hız zorlanmadan kullanabiliyor olmalısınız. Arabanın bulunduğu devir sizlere hangi viteste olmanız gerektiği konusunda yardımcı olabileceği gibi sadece sesinden bile anlamanız mümkün oluyor. Bu denli kolay olarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Özel olarak faydalanacağınız hizmetler sizinle oluyor. Nasıl kullanacağınız konusunda aklınıza takılan durumlar olması haline diğer yazılarımızdaki detaylı anlatımları okuyabilirsiniz. Tüm ayrıntıları ve kolaylıkları paylaşıyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir